Chwilówka. Uzyskanie pożyczki jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Mnóstwo dokumentów i bieganie po wydziałach to już przeszłość. W dzisiejszych czasach wystarczy mieć paszport, kartę bankową i Internet – w ciągu kilku minut wymagana kwota znajdzie się na Twoim koncie.
Jednak wśród mnóstwa organizacji mikrofinansowych, które udzielają pożyczek online, łatwo się pogubić. W tej branży, podobnie jak wszędzie indziej, są tacy, którym się powodzi i tacy, którym się nie powiodło.
Raty od dewelopera. Jest to sposób zakupu domu, w którym płatność dokonywana jest w stałych ratach przez określony krótki okres.
Następuje zamiana pojęć. „Rata” często nazywana jest płatnością etapową przed oddaniem do eksploatacji, która w rzeczywistości jest finansowaniem budowy z kieszeni inwestora.
Wraz z oddaniem obiektu do użytku kończą się również preferencyjne warunki płatności. Potem zaczyna się okres realnych rat – dokonywanie bilansu kosztów mieszkania wraz z naliczonymi odsetkami (czasem nawet do 20%). Najczęściej reklamowane są tylko „smaczne” nieoprocentowane warunki.
Cechy tego wyboru
Inwestorzy są uważani za właścicieli domów dopiero po dokonaniu ostatniej płatności. Sami oceńcie, czy ma znaczenie to, że prawdopodobnie będziecie musieli ponieść dodatkowe koszty wynajmu, zanim się wprowadzicie do mieszkania.
W umowie ratalnej nie ma dokładnego ostatecznego kosztu mieszkania, jest tylko cena bazowa i klauzula o rosnącej cenie „kwadratu”. Oznacza to, że w trakcie budowy koszty firmy rosną. Wszystko powyżej ceny podstawowej jest wliczone w koszt pozostałej powierzchni. Przy przedpłacie w wysokości 30% ostateczna cena metrażu będzie wyższa niż przy przedpłacie w wysokości 65%.
Kwota jest wypłacana tylko w hrywien, dlatego w celu zrekompensowania kosztów budowy deweloperzy wiążą saldo zadłużenia z walutą. Oznacza to, że wraz z dolarem rośnie również koszt „kwadratów”, których jeszcze nie zapłaciłeś. Ale to nie zadziała w drugą stronę: mieszkania nie staną się tańsze, jeśli dolar spadnie.
Różni deweloperzy oferują własne warunki dotyczące wielkości pierwszej raty. Jednak nawet 0% nie jest prawdziwe, ponieważ koszty mieszkania cały czas rosną. Ale firmy mogą udzielić rabatu przy wpłacie 100% (co może być bardziej opłacalne niż ogólnie plan ratalny), ustalić cenę „kwadratu” przy wpłacie 75% kosztów.
Należy pamiętać, że im bliższy termin oddania do użytku, tym wyższy procent pierwszej raty i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z budową.
Kredyt bankowy na zakup mieszkania
Jest to kwota, którą można pożyczyć od banku na długi czas na określony roczny procent. Pieniądze są pożyczone i trzeba je spłacić. Możesz wziąć szybkie pożyczki hipoteczny lub możesz skorzystać z kredytu konsumenckiego i kupić dom.
Różne banki mają różne interpretacje kredytu konsumenckiego, co wprowadza pewne zamieszanie. Na przykład możesz znaleźć tę nazwę na pożyczkę na zakup czegokolwiek, ze zwrotem długu w ciągu dwóch lat. A czasami takie pożyczanie nazywa się zwykłym kredytem hipotecznym z banku.
Kredytodawcy badają wypłacalność, stabilność i dochody, historię kredytową pożyczkobiorcy. W rzeczywistości pożyczka częściej udzielana jest obywatelom o stabilnych dochodach w wieku 25-45 lat, choć na urzędowych zasobach można zarejestrować wiek do 65 lat.
Z drugiej strony banki również dokładnie sprawdzają wiarygodność firm budowlanych, aby zwiększyć szanse na ukończenie budowy i otrzymanie płatności od inwestorów.
Mimo kontroli bankowej wszystkich deweloperów, inwestor nie otrzymuje gwarancji, że budowa faktycznie zostanie ukończona w terminie. Jeśli obiekt nie zostanie wybudowany, nikt nie zwróci inwestorowi pieniędzy.
W transakcji biorą udział: bank, nabywca domu oraz deweloper. Zgodnie z dokumentami pożyczkobiorca natychmiast staje się właścicielem nieruchomości. Ale jednocześnie mieszkanie zakupione z hipoteką jest zastawem dla banku.
Oznacza to, że należy do pożyczkodawcy do momentu zapłaty pełnej kwoty. Do czasu spłaty zadłużenia kredytobiorca może korzystać z mieszkania, ale bez możliwości jego samodzielnej sprzedaży lub przebudowy.
Pożyczkobiorcy łatwiej jest uzyskać pożyczka bez zaświadczeń na nieruchomość na rynku wtórnym, ponieważ nie ma z nim żadnego ryzyka związanego z procesem budowy i oddania do użytku.
Jednak bank nadal wymaga dużego pakietu dokumentów do domu, aby uniknąć oszustw mieszkaniowych i podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu, biorąc pod uwagę stan domu, obecność komunikacji, zarejestrowanych lokatorów, dane o aresztowaniu lub zastaw mieszkania.
Program rządowy
W ostatnim roku kredyty hipoteczne stały się jeszcze mniej skutecznym i ciekawym narzędziem na rynku nieruchomości. Jednak państwo stara się zmienić sytuację, oferując niedrogie opcje kredyt online.
Dziś program nie porusza się zbyt aktywnie: w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania wydano zaledwie 20 pożyczek.
W zależności od banku wysokość pierwszej raty waha się od 15 do 30%, a okres kredyt przez internet mieści się w granicach 15-20 lat. Warunkiem jest niezależna wycena nieruchomości. Odmowy w ramach programu otrzymują osoby, które wcześniej brały udział w takich programach lub posiadają już nieruchomość.
Jakie są warunki zakupu domu? Przykład jest najłatwiejszym sposobem zrozumienia, jak wzrośnie ostateczny koszt mieszkania. Załóżmy, że planujesz zakup dwupokojowego mieszkania o łącznej powierzchni 50-55 metrów kwadratowych. m i kosztować 2,5 miliona.
Dokumenty wymagane do zakupu
Deweloperzy najczęściej nie dbają o dotychczasową historię kredytową inwestora mieszkaniowego, obecność poręczyciela. Takie warunki są potrzebne, aby przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów, którzy szybko wniosą pierwszy wkład.
Aby sporządzić umowę z firmą budowlaną, potrzebujesz paszportu i kodu identyfikacyjnego. Czasami firma może zażądać dowodu zarobków, aby zabezpieczyć się przed możliwymi problemami z wypłatami dla inwestorów.
Do pracy z bankiem będziesz potrzebować:
- paszport;
- kod identyfikacyjny;
- akt małżeństwa/rozwodu;
- akty urodzenia dzieci poniżej 18 roku życia;
- zaświadczenie z zakładu pracy o dochodach z podziałem na miesiące za 6 miesięcy;
- zeszyt ćwiczeń (opcjonalnie);
- w przypadku FLP zeznanie podatkowe za ostatni rok i przepływy pieniężne za sześć miesięcy;
- dla sfery IT dostępność kontraktów na rok bieżący i rok poprzedni;
- dokumenty dotyczące własności zabezpieczenia;
- kopie dokumentów (statutów, dywidend), jeżeli pożyczkobiorca jest założycielem lub akcjonariuszem osoby
- prawnej;
- ubezpieczenie zabezpieczenia;
- ubezpieczenie na życie i zdrowie kredytobiorcy.
W przypadku programu państwowego wymagane będą dodatkowe dane dotyczące rejestracji i kopii dokumentów dotyczących nieruchomości pożyczkobiorcy i wszystkich członków jego rodziny.
Poproś o ostateczną listę dokumentów od banku, który udziela ci kredytu.
Co się stanie, jeśli nie dotrzymasz terminów płatności?
Jako inwestor jesteś zobowiązany do zapłaty uzgodnionej kwoty i dotrzymania terminów.
Nawet jeśli deweloper wyraźnie spóźnia się z oddaniem domu do użytku, jesteś zobowiązany do niezwłocznego wniesienia „swojego wkładu”.
Zgodnie z warunkami umowy, jeśli nagle zmienisz zdanie na temat mieszkania, deweloper jest zobowiązany do zwrotu zainwestowanych środków. Jednak w tym przypadku każda firma potrąca z Twoich środków określony procent kary.
Jeśli pożyczkobiorca nie może zapłacić całej kwoty bankowi-wierzycielowi, to w rzeczywistości pieniądze kupującego „nie trafiają” donikąd, a on traci prawo do ubiegania się o mieszkanie, a zabezpieczenie idzie na spłatę długu.
Zarówno banki, jak i firmy budowlane naliczają grzywny i kary za każdy dzień zwłoki w płatnościach. Zalecamy kontakt z prawnikami w celu jasnego zrozumienia schematu płatności, wysokości płatności, możliwości ustalenia kosztu „kwadratu”, zwrotu kwoty w przypadku odmowy zakupu, kar, procedury przeniesienia własności, obecność ukrytych płatności, odpowiedzialność obu stron i warunki wcześniejszej spłaty zadłużenia.