Historia kredytowa jest jak paszport — ujawni zarówno wiek, jak i wady. Aby wierzyciele wywarli na tobie dobre wrażenie, musisz uważnie monitorować jego czystość. Ale co, jeśli twoja historia kredytowa odcisnęła piętno na twojej reputacji? Na pewno jest wyjście, a eksperci finansowi Loando podzielą się kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci poprawić Twoją historię kredytową.
JAK TWORZY SIĘ HISTORIA KREDYTOWA?
Historia kredytowa – czyli dossier klienta powstaje zaraz po zaciągnięciu pierwszego pożyczka. Wierzyciele błyskawicznie przesyłają informacje do Biur CI, z którymi współpracują. Poza tym nie ma znaczenia, czy te kredyty były gotówkowe, na karcie, czy też w limicie kredytowym, który został automatycznie przyznany przez bank. W historii przechowywane są również dane osobowe obywatela oraz wszystkie otrzymane przez niego odmowy.
Warto zauważyć, że dane są przechowywane tylko przez dziesięć lat. Stare zapisy są usuwane, więc pożyczkodawca może przeglądać tylko ostatnie 10 lat życia finansowego.
CO MOŻE NAPRAWIĆ HISTORIĘ KREDYTOWĄ?
KI jest tak kapryśną damą, że absolutnie każdy szczegół wpływa na jej ocenę. Czy to kilku groszowe opóźnienie, na przykład gdy bankomat pobrał dodatkową opłatę, na którą nie zwróciłeś uwagi. Lub okres karencji przedłużenia, który jest udzielany przez niektóre firmy udzielające mikrokredytów.
Oto lista głównych czynników wpływających na CI:
- Złożyłeś kilka wniosków o pożyczkę w jednym okresie. Zwłaszcza jeśli wierzyciel odrzucił część. W tej sytuacji bank myśli według schematu: skoro firma „x” nie dała mu pieniędzy, to chyba z tym kredytobiorcą jest coś nie tak.
- Często zmieniałeś swoje dane osobowe. Jeśli zmienisz swoje dane osobowe podczas ubiegania się o pożyczkę, baza BKI aktualizuje również te dane. Nadmierna edycja może wzbudzić podejrzenia. Za regularność uważa się okres trzech miesięcy.
- Masz dużo niespłaconych szybkie pożyczki. Im większa część Twoich zarobków idzie na spłatę zadłużenia, tym niższa jest Twoja ocena. Przecież wtedy Twoja wypłacalność spada, a kolejna pożyczka stanie się ciężarem nie do udźwignięcia. Przynajmniej tak myślą banki. Optymalna proporcja długu i zarobków to 30/70. Końcowy wynik to 50/50. Spłacaj długi na czas, a takie problemy odejdą w przeszłość.
- Nie używasz kredytów. Tak, zero historii nie jest lepsze. W końcu wierzyciele nie wiedzą, czego się po tobie spodziewać. Nie jest to jednak aż takim problemem, ponieważ prędzej czy później każdy z nas pożycza pilota lub wolnowar. Zwykle takie raty nie są odrzucane, więc będzie to Twoja szansa, aby pokazać się jako odpowiedzialny klient.
- Wierzyciel złożył przeciwko tobie pozew lub odwrotnie. Powód ten jest zbyt oczywisty, aby go szczegółowo wyjaśniać. Przecież informacja o zaległościach jest wysyłana już pierwszego dnia, a kolejne konflikty są szczegółowo rejestrowane w bazie danych.
JAK POPRAWIĆ HISTORIĘ KREDYTOWĄ?
Bez względu na to, jak długo googlujesz „jak usunąć historię kredytową” – jest to nierealne. Chyba że minęło 10 lat i automatycznie się zaktualizowało. UBKI doradza klientom z uszkodzonym ratingiem, aby podjęli następujące działania:
- Natychmiast zwróć wszystkie zaległości i zaległości. Albo przynajmniej spłacić małe pożyczki online. W ten sposób dasz sygnał, że „wziąłeś głowę” i zacząłeś działać.
- Spłacaj płatności kartą kredytową na czas. Również bezzwłocznie spłacaj długi za towary, które wziąłeś za zapłatę.
- Użyj restrukturyzacji. Jeśli zakończysz restrukturyzację, BKI zrewiduje swoje nastawienie do Ciebie i poprawi rating. Przypomnijmy, że główną funkcją restrukturyzacji jest zezwolenie na spłatę pożyczka online w mniejszych ratach w dłuższym okresie.
- Weź mikropożyczkę od MIF. Serwisy pożyczkowe online mają znacznie mniejsze wymagania, dzięki czemu możesz otrzymać pożyczkę nawet ze złą historią. Tymczasowe spłacanie niewielkich pożyczek może poprawić Twoją ocenę.
Skorzystaj z usługi „poprawy historii kredytowej” oferowanej przez firmę pożyczka online. Jest to zwykle program na uzyskanie kilku mikropożyczek w rosnącej kwocie z terminową spłatą. Taki krok wypełni historię pozytywnymi zapisami i zepchnie minione opóźnienia na dalszy plan.
Zmień swoje nazwisko. Nie jest to najskuteczniejsza rada, ale można skorzystać z opieszałości biurokracji i wnioskować o pożyczkę od razu po zmianie nazwiska.
Sprawdź termin aktualizacji historii. Najdłuższa droga do naprawy reputacji. Jak wspomniano powyżej, dane są przechowywane tylko przez 10 lat. Jeśli nie ma pilnej potrzeby pożyczka przez internet, lepiej nie testować sukcesu i nie zbierać odrzuceń. Wydanie pożyczki po odnowieniu historii przebiegnie bez problemów.
JAK NAPRAWIĆ BŁĄD W KI?
Nierzadko negatywne zapisy trafiają do historii przypadkowo: z winy pracownika Biura Historii Kredytowej lub z powodu awarii technicznych. Możesz wykryć taki błąd, jeśli masz zaświadczenie o spłacie zadłużenia, czek lub jakiekolwiek inne potwierdzenie. Zdarza się, że rekordy kończą się na imiennikach.
W przypadku wykrycia błędu należy niezwłocznie napisać wniosek o poprawienie błędu do biura. Jeśli okaże się, że błąd leży po stronie wierzyciela, należy wysłać oświadczenie również do niego. Nie wahaj się kontaktować z firmami kredytowymi: ich nieuwaga może kosztować pożyczkobiorcę lata udręki i ograniczeń z powodu złej wiarygodności kredyt online.
Jak zamknąć konto bankowe i nie dopłacać?
Wyobraź sobie, że karta to drzwi, a konto bankowe to pokój. Nawet jeśli nikt nie wejdzie do pokoju, kurz z ulicy przedostanie się przez otwarte drzwi. Z czasem stanie się tego tak dużo, że nie będziemy w stanie go zmyć. Podobnie wygląda sytuacja z bankami. Mimo braku środków i wygaśnięcia ważności karty konto będzie nadal istniało, w związku z czym za jego prowadzenie zostaniesz obciążony opłatą. Zazwyczaj jest to zapisane w umowie z klientem.
SKĄD POCHODZĄ OPŁATY ZA OBSŁUGĘ KONTA?
Najczęściej opłata za prowadzenie konta jest pobierana, gdy:
1. Wypłaciłeś wszystkie pieniądze lub zatrzymałeś kwotę mniejszą niż określona w umowie.
2. Przestałeś używać swojej karty kredytowej.
3. Rzadko korzystasz z karty.
4. Skończył się okres karencji w obsłudze rachunku bieżącego.
Jak widać, prowizja pobierana jest zarówno za aktywność, jak i jej całkowity brak. Zwłaszcza jeśli jest to karta kredytowa. W końcu nawet 1 niezapłacona hrywna może zamienić się w 10 tys. Oczywiście nikt nie ostrzeże Cię, że nie zapłaciłeś tej kwoty. Wiadomość pojawi się wraz z czekiem za rok lub dwa. Wtedy na pewno nie będziesz się śmiać.
Ponadto prowizja zależy od tego, czy masz podłączone usługi dodatkowe. Na przykład odroczone prowizje, powiadomienia SMS itp.
JAK PRAWIDŁOWO ZAMKNĄĆ RACHUNEK BIEŻĄCY W BANKI?
Masz prawo zamknąć swoje rachunki bieżące w dowolnym momencie. Algorytm działań jest następujący:
Krok 1. Wyłącz wszystkie dodatkowe płatne usługi. W ten sposób zaoszczędzisz na dodatkowych kosztach.
Krok 2. Jeśli jest dług, spłać jego saldo. Może zostałeś obciążony dodatkową opłatą lub zapłaciłeś za abonament, o którym zapomniałeś? Uważaj na te chwile.
Krok 3. Skontaktuj się z bankiem i złóż wniosek o zamknięcie rachunku bankowego. W zależności od polityki danej instytucji można to zrobić online lub bezpośrednio w placówce. Lepiej wcześniej sprawdzić wymagania. Jeśli karta nie straciła ważności w momencie zamknięcia, bank poprosi o jej zwrot.
Krok 4. Poczekaj, aż bank przetworzy Twoją prośbę. Wniosek rozpatrywany jest przez jakiś czas, ponieważ instytucja chce mieć pewność, że Twoje konto nie zostanie obciążone dodatkową opłatą za korzystanie z bankomatu czy coś. Jeśli te długi się pojawią, będziesz musiał je spłacić.
Krok 5. Weź zaświadczenie o zamknięciu konta. Dokument ten będzie Ci potrzebny w przypadku jakichkolwiek błędów ze strony banku i roszczeń, że nie płacisz za korzystanie z konta.
CZY MOŻLIWE JEST KORZYSTANIE Z KONTA PO ZAMKNIĘCIU KARTY?
Konto klienta istnieje niezależnie od funkcjonowania karty. Jeśli kiedykolwiek odnawiałeś kartę kredytową, być może zauważyłeś, że zmienił się tylko plastik, ale dołączony do niego numer konta nie. Chyba że chcesz to zmienić samodzielnie lub całkowicie zablokować.
Jeśli taka sytuacja Ci się przydarzyła, zdecydowanie powinieneś znać swoje prawa i nie pozwalać bankom na nic.
- Przede wszystkim zwróć uwagę na określony w umowie limit kredytowy.
Musi być równa równoważnym kwotom, które znajdują się na rachunku lub które zostały wyemitowane. A to jest bardzo ważne. W końcu czasami banki dzwonią do klientów z propozycją przedłużenia limitu kredytowego. Dokumentalnie zmiany te nie są przez nic aprobowane i wszystko opiera się na „uczciwym słowie”. A zatem banki nie mają żadnych dowodów na to, że tak było w rzeczywistości. Nie wahaj się zwrócić na to uwagi sądu.
- Sprawdź, czy nie upłynął termin przedawnienia.
Może zadziała też na Twoją korzyść.
- Znajdź nieścisłości.
Na przykład dzień otrzymania karty może różnić się od momentu przyznania bieżących środków pożyczka.
- Upewnij się, że podczas otwierania rachunków bankowych zaznaczyłeś pole „Limit kredytowy”.
Jeśli nie wypełniłeś tego pola, bank nie ma prawa udzielać klientowi pożyczek pieniężnych.
- Sprawdź, czy podpisałeś wszystkie części umowy.
Większość osób rzadko podpisuje dokumenty ze zmianami w umowie kredyt przez internet. Na przykład o zmianie stopy procentowej. Teoretycznie więc osoby te nie wiedzą, że cały ten chaos panuje na ich kontach.
Tylko nie myśl, że wszystko jest kupione w sądzie i że nie masz szans. Wynik zależy od Twojej dbałości o szczegóły i umiejętności utrzymania pozycji.